a
خانهاخباربنیانگذار شیدوکان کاراته کیست؟

بنیانگذار شیدوکان کاراته کیست؟

بنیانگذار شیدوکان کاراته کیست؟

كانچو YOSHIJI SOENO بنیانگذار شی دوكان كاراته در جهان در نهم سپتامبر ۱۹۴۷ در شهر شین توكوروزاوای ایالت سایتاما،از توابع شهر توكیو متولد شد.خانواده او نسل اندرنسل از ساموراییهای اصیل و به نام ژاپن بودند كه اصول و قواعد اخلاقی سنتی و ملی ژاپن و بوشی دو را در حد اعلا رعایت میكردند.او در كودكی استعداد و علاقه فوق العاده خود در هنرهای رزمی را نشان داد.هنرهای رزمی را با كن دو و جودو آغاز كرد و…

تا اخذ دان ۲ جودو هم پیش رفت. پس از كسب مهارت در این دو رشته و تا سطح پیشرفته به این نتیجه رسید كه این رشته ها روح مبارزه جوی وی را ارضاء نمیكنند و از قدرت و كیفیت لازم به عنوان یك رزم حقیقی برخوردار نیستند.پس به كاراته روی آورد.اولین تجربه او در كاراته با سبك وادوریو آغاز شد.ولی وادو هم گزینه مناسبی برای این جنگجوی بزرگ نبود.سپس با سوسای اویامای فقید آشنا شد وكیوكوشین را زیر نظر وی آغاز كرد.زمانی كه وی با سوسای آشنا شد كیوكوشین هنوز به كاراته ژاپن معرفی نشده بود و وی جزء ۵ نفر اولی بود كه در كنار اویاما كیوكوشین را به دنیا معرفی كردند. او جزء اولین كسانی بود كه در دنیا مدرسه كیوكوشین افتتاح كرد. او در اولین دوره مسابقات سراسری كیوكوشین در ژاپن قهرمان شد و به تاریخ پیوست. ازآن پس مردم دنیا او را« ببر كیوكوشین » صدا میكردند. روح نا آرام كانچو با كیوكوشین محض هم آرام نشد و برای درك عمیقتر در مورد مبارزات حقیقی با اجازه اویاما به تایلند سفر كرد و سه سال به صورت مداوم به یادگیری و انجام مسابقات سنگین وحرفه ای موی تای پرداخت و بارها مسابقات معتبر موی تای را فتح كرد.پس از آن به آمریكا رفت و در مسابقات كیك بوكسینگ متعددی قهرمان شد و سپس به مبارزات نامحدود در قفس روی آورد.با جوجیتسوی برزیلی و واله تودو آشنا شد. این دو روش پرقدرت تأثیرات زیادی بر ذهنیات و دیدگاههای وی داشت.
در سال ۱۹۸۱ او اولین دوجوی خود را افتتاح كرد و این آغاز و تولد
شی دوكان در جهان بود.نام انجمنهایی كه كانچو تأسیس كرد عبارت اند از:
SOENO DOJO
SOENO GYM
JAPAN FIGHTING ASSOCIATION
NEW FIGHTING SHIDOKAN ASSOCIATION
WORLD KARATE ASSOCIATION THE SHIDOKAN
شی دوكان كانچو YOSHIJI SOENO تركیبیست كامل از سه استایل:
كیوكوشین+ جوجیتسوی برزیلی+ موی تای كه میكوشد با زنده نگه داشتن آداب و سنتهای اخلاقی و ارزشهای حقیقی آیین سامورایی روح بوشی دو را در این سبك زنده كند.سبك شی دوكان بیش از تمامی سبكهای كاراته با فرهنگ ها و آیینهای سامورایی ( بوشی دو)آمیختگی و پیوند دارد كه ریشه در موقعیت خانوادگی كانچو نیز دارد.سبك شی دو كان اكنون در ۴۰ كشور دنیا نمایندگی فعال دارد و از نظر وجهه و اعتبار جهانی جزء ۴ سبك اصلی و بزرگ كاراته آزاد در جهان است.
اولین دوجوی شی دوكان در خارج از ژاپن در سال ۱۹۹۱ در انگلستان افتتاح شد و پس از آن شی دوكان با تنوع استایلهای منحصر به فردش به سرعت قلب عاشقان مبارزه در جهان را به تسخیر خود در آورد و این حركت رو به جلو اكنون و با توجه به حركت جهان رزمی به سوی روش گراپلینگ MMA كه مبنای آموزشی شی دوكان از۲۸ سال پیش تا كنون است با شتابی روز افزون ادامه دارد. شی دوكان اولین سبك دنیاست كه گراپلینگ MMA و تای كیك بوكسینگ را وارد كاراته ژاپنی كرد و جذابترین و كاملترین روش مبارزه در دنیا را به عاشقان رزم حقیقی هدیه كرد.در بخش كاتاوبونكای شی دوكان بسیار غنیست و به كاتا اهمیت فراوانی میدهد.
كاتاهای كیوكوشین با كمی تغییرات جزیی+ دو كاتای ابداعی كانچو كه كاتاهای اورژینال شی دوكان محسوب میشوند به نامهای « كاچو» و « شیكونو » + كاتای باسای دای ، كاتاهای سبك شی دوكان را تشكیل میدهند.

گفتنی است کایچو یوسف رسولی، رییس این سبک در ایران و همچنین خاورمیانه می‌باشد.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده

webmaster@shidokan.ir

نظرات
  • جالب . روحش شاد .خدا رحمتش کند که ایشان هم برای جامعه کاراته ایران زحمت کشیده بودند .اوس

    ۵ خرداد ۱۳۹۷

پیام بگذارید